Hemoroidy – dasz im radę!

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to jedno z najboleśniejszych stanów chorobowych; potrafią w najmniej spodziewanym momencie odezwać się ostrym bólem, zaś bez dzialań profilaktycznych i leczniczych mogą skończyć się operacją u chirurga. Często nasilające się symptomy są skutkiem zaniedbania aktywności ruchowej i niedoskonałości w diecie. Jak pokonać to schorzenie i jakie podjąć rozwiązania, żeby osłabić ból sprawnie i z pozytywnym skutkiem?

Czym charakteryzują się hemoroidy?

Podczas wydalania kał przechodzi przez jelito – nagły ból utrzymuje się, gdy ugnaita nieduże poduszeczkowate guzki naczyniowe w rejonie odbytu. Jeśli jelito działa bez komplikacji, wtedy uszczelnia się odbyt, transport kału i gazów, zaś w przypadku dysfunkcji ścianki powiększają się i ulegają deformacji. Zazwyczaj towarzyszy temu wypływ z naczyń zmieszanej z wydzieliną z jelit, gdyż guzki naczynioe przesuwają się na zewnątrz podczas załatwiania się.

Jak się dowiedzieć, że ją masz?

Niełatwo nie zauważyć i nie poczuć, że coś jest nie tak. Silne swędzenie, pieczenie, a także efekt oslabiającego parcia po raz pierwszy przychodzi przy wydalaniu stolca. W niektórych przypadkach może zacząć się od ostrego bólu między pośladkami – może go spowodować zakrzep na rozwijających się zmianach chorobowych, stan zapalny lub pęknięcie.

Sprawdź przyczyny i przestaw się na inny sposób na zdrowie i życie!

Tym co wiedzie do początków choroby jest dominacja pozycji spoczynkowej i niska sprawność ruchowa. Co ciekawe – takie dyscypliny sportu, jak rowery, konie czy bieganie na dłuższe dystanse generują sprzyjające warunki do rozwoju zmian w naczyniach. Następnym powodem pojawienia się żylaków odbytu są częste, utrzymujące się komplikacje z zatwardzeniem. Najczęściej obstrukcje wiążą się ze podwyższonym parciem przy defekacji.

Jak się nie dać?

Nie będzie łatwo, ale należy postawić na duże zmiany w Twoim rozkładzie dnia. Zwiększenie własnej aktywności ruchowej plus ograniczenia i zmiany w kuchni (np. zero czekolady i dużo warzyw). Nie można też przesadzać z używkami. Pamiętaj, aby dbać o organizm, co da spożycie ok. 2 dużych butelek wody na dobę. Nie wolno dopuszczać też do nadwagi oraz długiego siedzenia. Powinieneś też pilnować regularnego załatwiania się, ponieważ jego wstrzymywanie przynosi zaparcia i brak poprawy ogólnego samopoczucia.

Oprócz zapobiegania ważne jest leczenie

Zwykle leczy się hemoroidy po ujawnieniu się symptomów. Skuteczne są czopki propolisowe czy maści, które szybko likwidują dyskomfort. W zaawansowanych stadiach schorzenia konieczne okazują się kolejne metody kuracji. Mamy tu na myśli zabiegi np. obkurczanie lasrem, mrożenie, a w cięższych sytuacjach zabieg usunięcia żylaków odbytu.