Jak skutecznie zaprosić dziecko do zabawy?

To zwykły obrazek – dzieci dopraszają się uwagi, a nam brak pomysłu, czym je zająć, aby odpocząć wieczorem po pracy. Sprawa bywa łatwiejsza do rozwiązania, kiedy tuż obok mamy dziadków, którzy chętnie się z nimi pobawią, jednak gorzej, gdy brak nam tej doskonałej instancji wychowawczej. A może bez wsparcia jesteśmy skazani na brak pomysłów? Być może rozwiązanie jest łatwiejsze, niż myślimy.

Co gdy latorośl szybko się nudzi?

W czasach wielu zajmujących uwagę bodźców wzrokowych i słuchowych dzieci prędzej tracą zainteresowanie – dotyczy to nawet komputerów i smartfonów, nie wspominając o zwykłych piaskownicach i trzepakach. O czytaniu możemy już dawno zapomnieć. Także kontakty z rówieśnikami często gasną i nie budzą zainteresowania, gdy nie wiadomo, co robić. Maluch okazuje się wówczas nieznośny, szlocha, czasami staje się agresywny, co szybko przechodzi na rodziców i może być powodem przykrych kłótni. Czy możemy coś z tym zrobić?

Czym zająć pociechy na co dzień?

Choć nie każda zabawa znajdzie uznanie w oczach najmłodszych członków rodziny, ogromna ilość scenariuszy pozostawia nadzieję, że w końcu trafimy na te odpowiednie. Można wymienić doświadczenia z innymi młodymi rodzicami, a gdy to nic nie da, można spróbować zająć latorośl na przykład planszówkami, które wypożyczyć można w pobliskiej bibliotece albo tym podobnej placówce. Najlepsza gra może nie pomóc, więc miejmy na uwadze sprawdzenie nieocenionej bazy konceptów, czyli internetu. Warto wpisać do wyszukiwarki wyrażenie „animacje dla dzieci pomysły” – każdy wynik przyniesie nam szanse zapoznania się z wieloma pomysłami oryginalnych zabaw i zajęć dla pociech bez względu na przedział wiekowy.

Poszukiwani towarzysze zabaw

Reguła jest bardzo prosta – im liczniejsze grono uczestników zabawy, tym łatwiej uda się zaplanować porywające przygody. Na przykład przy większej ilości uczestników doskonale wypadną rozmaite ściganki i tory przeszkód, np. ściganie w dwójkach z balonikami wypełnionymi wodą lub z jajem na łyżeczce (można je wymienić na piłeczkę do ping-ponga). Wygrana będzie należeć do tej pary, która przekroczy metę bez zniszczonego zestawu. Trzeba powiedzieć, że odmian tej gry jest całe mnóstwo, odszukamy je bez trudu w internecie.