Korzeń omanu – poznaj jego niezwykłe właściwości

Korzeń omanu jest bardzo pożyteczną rośliną, która powinna się znaleźć w każdym domu. wyróżnia się silnym działaniem antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym oraz działa przeciwzapalnie. Sprawdzi się u osób zmagających się z problemami skórnymi.

Kiedy wykorzystać lecznicze właściwości korzenia omanu?

Korzeń omanu to roślina długoletnia, która nie od dziś znana jest w dziedzinie ziołolecznictwa. Składa się głównie z azulenu i heleniny, to im zawdzięcza swoje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne. Podstawowy składnik, jakim jest azulen jest przydatny przy leczeniu wielu oznak zakażeń skóry, a poza tym wspomaga zmniejszanie obrzęków. Roślina ma także w składzie inulinę, która wpływa na poprawę pracy przyjaznych bakterii układu trawiennego.

Korzeń omanu przyda się w walce z pasożytami w jamie ustnej i jelitach. Jest także sprawdzonym sposobem na podwyższony cholesterol, poprawia wydolność serca oraz potrafi pomóc w regulowaniu cyklu miesiączkowego. Zaleca się go także młodym mamom – jego regularne spożywanie poprawia laktację.

Jakie jest zastosowanie korzenia omanu i gdzie można go kupić?

Korzeń omanu pojawia się w aptekach i w większości sklepów zielarskich – stacjonarnych i internetowych. Z reguły jest stosowany jako napar. Aby go przygotować, potrzebny jest pokruszony korzeń omanu i wrzątek. Po około 30 minutach powstaje napój, który po odcedzeniu można wypić. Przy codziennym stosowaniu pierwsze efekty będą odczuwalne już po kilku dniach.

Moment spożywania naparu również jest istotny. Przy walce z pasożytami, trzeba wypijać go z samego rana, na czczo. Dolegliwości kobiece powinno się wypijać jedną porcję z samego rana, a drugą przed pójściem spać. Przy infekcjach dróg rodnych oman wykorzystuje się do płukanek i nasiadówek. Napar można potraktować jako element codziennej pielęgnacji skóry, przede wszystkim tej z niedoskonałościami.

Korzeń omanu w formie nalewki ma zastosowanie w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych. Leczniczy trunek powstaje ze 100 gramów proszku z korzenia omanu dodanych do 250 ml alkoholu. Wymieszane składniki należy pozostawić w ciemnym miejscu przez co najmniej tydzień. Po takim czasie należy ją odcedzić i zacząć kurację. Zalecana ilość to 0,5 łyżeczki kilka razy dziennie.