Dom

Przetwornica samochodowa – co da się do niej podłączyć?

Prawie każdy zmotoryzowany turysta pragnie mieć w swoim pojeździe takie urządzenie, jakim jest przetwornica napięcia. Za sprawą tego sprzętu w samochodzie będzie można podłączyć dowolny sprzęt elektryczny, któremu należy dostarczyć podłączenia takiego jak w domu. Uruchomienie następuje dzięki wykorzystaniu napięcia 230 V, takiego samego, jakie płynie w domowej sieci. Zdecydowanie przed dokonaniem wyboru najlepiej odpowiedzieć na kilka ważnych kwestii. W pierwszej kolejności musimy mieć pewność, czy przetwornica samochodowa 2000W dostarczy lepszy prąd niż wersja 1000 W. Które zalety wskazują na zwiększenie mocy?

Przetwornice samochodowe, ich typy i przeznaczenie

W pierwszej kolejności dobrze jest przyjrzeć się najpowszechniejszym rodzajom, wśród których przyjmuje się sposób klasyfikacji z konkretnymi kryteriami:
1. Przetwornice elektryczne IPS – tworzą na końcu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Dokładnie chodzi o nieco odmienny prostokątny przebieg napięcia, który zachowuje komplet właściwości typowego przepływu sinusoidalnego z sieci energetycznej. Przetwornica napięcia IPS jest stosowana do uruchamiania sprzętów elektrycznych o rezystencyjnym charakterze obciążenia oraz elektronicznych. Ponadto potrafią bez większego wysiłku doładować notebook w aucie, a nawet obsłużyć odbiornik TV – choć niektóre urządzenia mogą mieć problem pod postacią przerywającego dźwięku lub obrazu.
2. Sinusoidalne (sinus) – podobnie jak w zastosowaniu energii w sieciach domowych wytwarzają napięcie sinusoidalne o charakterystyce zmiennej. Dają one możliwość podłączenia sprzętów posiadających transformatory i silniki elektryczne. Znakomicie radzi sobie przy zasilaniu ekspresu do kawy, lodówki turystycznej albo klimatyzatora. Co więcej, można nimi zasilać te same sprzęty, obsługiwane przez model IPS. Jest ona uniwersalna i przynosi duży wybór.

Jakie są różnice między 1000 A 2000 W na przetwornicy samochodowej?

Dostępne przetwornice są opisywane przez dwie wartości: moc znamionową i moc maksymalną. Pierwsza wartość jest używana do ustalenia mocy potrzebnej do ciągłego, równomiernego pobierania. Kolejna za to otrzymywana jest na krótko oraz przewidziana dla podwyższonego poboru mocy w trakcie uruchamiania aparatów elektrycznych. Należy dobrać przetwornicę tak, by zasilane urządzenie nie pobierało wyższej mocy niż 85% mocy znamionowej przetwornicy. Np. przetwornica samochodowa 2000 W może okazać się wymagana w przypadku, gdy do akumulatora jest podłączony czajnik elektryczny o mocy 1600 W, a zdarzają się jeszcze wyższe. Podsumowując – 2000 W to minimum przyzwoitości dla przetwornicy, a jeśli zamierzasz wykorzystywać więcej sprzętów, zainteresuj się wersją o mocy co najmniej 4000 W.