Dom

Sekrety doboru pościeli do wieku i warunków dziecka

Dorośli ludzie spędzają śpiąc prawie 30% czasu. Tymczasem najmłodsi potrzebują do tego dodatkowego czasu. Wygodny odpoczynek to nie tylko godziny poświęcone na sen, lecz również format i inne cechy kołdry, materaca, prześcieradła, poduszki itd. Mogą okazać się przy okazji jedną z ozdób pokoju dziecka. Podpowiadamy, jak dobrać pościel, by wykonywała też estetyczne zadania.

Na początek – najlepsze beciki lub rożki

Najmniejsze dzieci najlepiej wkładać w stylowe i praktyczne różki niemowlęce bądź beciki z wysokojakościowej bawełny perskiej, ewentualnie z dodatkiem miłej w dotyku tkaniny Minky. Najmłodsi zyskają w nich wyjątkowy spokój i przytulność, a rozciągnięte na podłodze przydadzą się jako kocyk do zabaw.

Otulenie maleństwa rożkiem lub becikiem zapewnia przytulność i spokój takie same jak w przypadku warunków panujących w brzuchu mamy. Tak owinięty maluszek będzie czuł się spokojny i bezpieczny, po czym głęboko i zdrowo zaśnie.

Jak dobrać wielkość pościeli dla dziecka?

To nie jest proste – perfekcyjnie dopasować wymiary kompletu poszewek do formatu kołder i poduszek. Wartości – szerokość plus długość – notuje się w centymetrach. Układ proporcji kołdry powinien odpowiadać wymiarom pościeli. Najlepiej uwzględnić materac, ponieważ długość pościeli powinna być zgodna z jego rozmiarem, zaś szerokość może być nieco większa, co umożliwi pełne jego zakrycie.

Dla niemowlaków i dzieci do 5. roku życia optymalna okazuje się kołdra w formacie 100cm x 135 cm (100 x 140) albo 60 cm x 100 cm (60 x 1200 cm) plus niewielka poduszka 40 na 60 cm. Dla małego śpiocha taki komplet okaże się w sam raz.

Trochę później, w zakresie wiekowym 5-10 lat optymalna będzie wielkość przykrycia o rozmiarach 140×200 cm oraz coś pod głowę w formacie 70 x 80 cm.

160-200 cm kołder oraz 2 poduszki 70 na 80 cm to komplet akurat dla młodych ludzi, którzy zaczynają czas dojrzewania. Najlepiej też sugerować się warunkami fizycznymi dziecka, np. jego wysokością. Gdy wysokość przekroczy Metr sześćdziesiąt, należy znaleźć kołdrę dłuższą o kolejne 20 cm. Większe łóżko i dopasowana pościel mogą posłużyć nawet przez kilka lat.

Pamiętaj o doborze prześcieradła!

Mniejsze prześcieradła w stosunku do materaca będą się rolować i marszczyć. Odpowiednio dopasowane nie będą się zsuwać ani spadać, nie znajdą się na łóżku żadne pofałdowania obniżające komfort snu. Najlepsze w takim przypadku okażą się prześcieradła z gumką, oczywiście odpowiednie do wymiarów podłoża. W takim wypadku maluch będzie mieć lepszy sen, gdyż ten produkt można łatwo założyć w taki sposób, aby nie ściągał się na łóżeczku podczas snu.