Szybki i bezproblemowy rozwód – czy to wykonalne?

Rozwód, przy prawidłowym przebiegu, może mieć finał już po jednej rozprawie. Aby sprawnie sfinalizować postanowienie o rozwodzie, warto skorzystać z usług adwokata, dzięki któremu proces zakończy się szybciej. Co poza tym należy zrobić, by usprawnić rozwód?

Rozwód bez orzekania o winie – sposób na szybsze zakończenie sprawy rozwodowej

Rozwodem bez orzekania o winie nazywana jest sytuacja, kiedy w momencie rozwodu obie strony są jednomyślne w kwestii rozwodu i nie wskazują strony odpowiedzialnej za rozpad związku. Taki ruch w wielu przypadkach ma wpływ na bieg postępowania rozwodowego. W sytuacji kiedy jedna ze stron nie wyraża zgody na orzekanie rozwodu wyłącznie z jego winy, zależy mu, aby odsunąć od siebie winę, a razem z pojawianiem się kolejnych dowodów wydłuża się sprawa rozwodowa. Przepisem na bezproblemowy rozwód jest więc porozumienie między małżonkami.

Pozew rozwodowy – jak go stworzyć?

Niejednokrotnie kwestie formalne wywołują uczucie zakłopotania. W dodatku źle sporządzona dokumentacja zawsze fatalnie wpływa na przebieg każdej sprawy sądowej, także postępowania rozwodowego. By uniknąć utrudnień w tym zakresie, sporo osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Ich poszukiwania można zauważyć po zerknięciu w Google na popularność takich haseł, jak chociażby adwokta rozwód kraków lub adwokat Warszawa.

Kiedy pozew rozwodowy będzie dobrze przygotowany i uzupełniony, wtedy sąd szybciej rozpozna sprawę. Gotowe szablony takich pism sądowych można znaleźć w sieci, lecz znacznie prościej będzie udać się do adwokata.

Płatność za rozwód również ma spore znaczenie

Prawidłowo uiszczona opłata sądowa za rozwód powoduje to, że Sąd nie musi wzywać powoda do jej uzupełnienia bądź uiszczenia, co skraca oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy. Razem ze złożonym pozwem o rozwód można złożyć wniosek o zwolnienie od opłaty sądowej od pozwu rozwodowego. Takowy wniosek prawdopodobnie przedłuży sprawę rozwodową, bowiem Sąd przed rozpoznaniem sprawy w pierwszej kolejności musi wydać postanowienie w sprawie wnioskowanego zwolnienia z opłaty od pozwu.